Kayıt dışı Ekonomi”nin isim babası, Erbakan'ın Ekonomi Danışmanı Prof. Altuğ ANSİAD'a konuk oldu..

Kayıt dışı Ekonomi”nin isim babası, Erbakan'ın Ekonomi Danışmanı Prof. Altuğ ANSİAD'a konuk oldu..

Güncelleme: 28.02.2013 12:37:57
Okunma Sayısı: 457
Yorum Sayısı: 0

Prof. Dr. Osman Altuğ, isim babalığını yaptığı kayıt dışı ekonomi konusunda da şunları söyledi:

Hem müslüman, hem ekonominiz kayıt dışı olmaz

“İslam'da her şey kayıt altındadır. Ama bizim ekonomimiz kayıt dışı. Hem müslümanım, hem kayıt dışıyım. Yemezler. Para kimde varsa siyasetin finansmanı ondadır. O yüzden bunun adı demokrasi değil, Parakrasidir. Biz ne yapıyoruz, dünyanın neresindeyiz diye kendimize sormamız lazım. Üretemeyen bir toplum olduk. Tüketen insanlar olduk. İşsize helalinden bulamıyoruz. Komünist, kapitalist, hatta faşist olabilirsiniz. Bunlar siyasi tercihlerdir. Ama helalinden bir iş bulamazsanız kavga başlar. İki Almanya birleşti, 5 milyon işsiz ortaya çıktı. Bana sordular Bunların dörtte birine işyeri açmanız lazım dedim. Ekonominin kayıtlı olması lazım dedim. Almanya'ya Nataşa gitmiyor, bavul ticareti yok. Çünkü ekonomi kayıt ve disiplin altında. Bizim bunu halletmemiz lazım. Türkiye bu şablonu uygulamak zorunda. Daha az vergi, daha az bürokrasi ile ekonomi kayıt altına alınabilir. O yüzden Türkiye'nin yeniden yapılanması lazım. Türkiye'de kişiler konuşur, ama sistem konuşulmaz. Artık Türkiye'yi Futbol-Din ve Eğlence ile yönetemezsiniz. Beşikten mezara kadar herkes gelir vergisi mükellefi olacak. Bu konuda siyasi bir irade var mı? Yok. Korkuyorlar. Bir toplum doğmadan vergi veriyorsa hesap da sorar. Sizler işadamısınız. Hasta olmaz, masraf yapmazsınız, çünkü bu sistem sizin harcamalarınızı kabul etmez. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alacağız lafı safsata. Yok öyle bir şey. Çok kazanandan da az kazananda da az vergi alacağız. Vergide adalet sağlanacak.”

 

Prof. Dr. Osman Altuğ, konuşmasının son bölümünde Türkiye'nin sahipsiz bir ülke olduğunu belirterek, “Apartman yönetim toplantısına daha katılmayan, paylaşmayan, sorunlardan kaçan bir ülkenin insanlarıyız. Evine, mahallesine kentine sahip çıkmayan insanların yaşadığı bir ülkeyiz. Terörist canını kiraya vermiş. Ona helalinden iş bulamayan siyasiler bu işi bıraksın” diye noktaladı.

 

Soru ve cevapların ardından Prof. Dr. Osman Altuğ'a ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ile toplantı Başkanı Nuri Büyükselçuk tarafından bir plaket verildi. Ali Eroğlu, geceye katılan üyelere teşekkür etti.

 

Paylaş:


Galeride resim bulunmamaktadır.