Main Menu

AKDENİZ DİYETİ KANSERDEN KORUYOR VÜCUDA SAĞLIK VERİYOR

Dünya’da her yıl yaklaşık 14 milyon, ülkemizde de 200 bin kişiye yeni kanser tanısı konuluyor. Bununla birlikte kanser tanı ve tedavilerinde son 10 yıldaki gelişmeler ile hastaların yaşam süresi ve kalitesi de önemli ölçüde artış gösteriyor. Kanser vakaları; sigaradan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivite ve düzenli kontroller ile aşılanma sayesinde neredeyse %50’ye varan oranlarda azaltılabiliyor.

Kanser korkusu yerine, toplumsal bilinç 

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) önderliğinde, her yıl 4 Şubat “Dünya Kanser Günü”nde,  kanserden korunma ve erken tanının önemine vurgu yapan etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu etkinliklerle; toplumda sarsıcı etki yaratan kanser korkusun yerini, kanserin önlenebilir ve erken evrede tedavi edilebilir bir hastalık olduğu bilincinin alması hedefleniyor.

Antalya lezzetleriyle Akdeniz diyeti

04 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Memorial Antalya Hastanesi ile Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği bir ilke imza atarak, kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biri olan Akdeniz diyetine, Antalya Lezzetleri ile dikkat çekiyor. 3 Şubat’ta, Antalya’nın en önemli lezzet durağı olan 7 Mehmet Restoran’ın katkılarıyla, ATAV tarafından hazırlanan “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” yemek kitabından seçilmiş üç yerel tarif, uygulamalı olarak davetlilere tattırılacak. Etkinlikte, Antalya lezzetlerinin sahip olduğu yerel gastronomik değerlerin, sağlık yönünden zenginliğine de dikkat çekilerek, Akdeniz Diyeti içerisindeki önemi vurgulanacak.

Akdeniz diyeti, sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı…

Uzun ve sağlıklı yaşama sahip toplumlarda Akdeniz diyetinin önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Memorial Onkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, “Uzun ve sağlıklı yaşam denilince hemen herkesin aklına çok uzaklar, Okinawa-Japonya gelir. Hatta Okinawa bölgesi insanlarının uzun yaşamın sırrına sahip olduğu düşünülür. Ancak işin aslı öyle değildir. Uzun ve sağlıklı yaşam bizlere sanıldığından çok daha yakındır! Öyle ki, dünyada 100 yaşını aşan insanların en fazla bulunduğu 5 toplumundan ikisi, Akdeniz bölgesindedir. Yunan adası Ikaria ve İtalya Sardunya’nın Barbagia bölgesi. Ülkemizin Akdeniz’e kıyı olması ve Akdeniz Kültürünü yaşaması da bu açıdan bizler için büyük şanstır. Nitekim Aydın Nazilli yaş bakımından ülke ortalamasını neredeyse 10 yıl ilerisindedir. Uzun yaşayan toplumlar temelde iki noktada birleşmektedir; Akdeniz diyeti ve güçlü bir sosyal entegrasyon. Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklı diyeti olduğu ve çoğu ileri yaşta görülen kanser, kalp-damar hastalıkları ve demans gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini anlamlı derecede azalttığı yapılan çok sayıda bilimsel çalışmayla zaten gösterilmiş durumdadır. 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle ATAV ile ortak düzenleyeceğimiz etkinlikle, hem sosyal bağlarımızı güçlendirmek hem de dünyanın en sağlıklı beslenme şekli olan Akdeniz diyetine Antalya Lezzetleri ile dikkat çekmek istedik” diye konuştu.

Beslenme ve spor, yaşam tarzı olmalı

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege de, “Günümüzde dijital ve modern çağın sonucunda hızlanan hayat tarzı beraberinde geleneksel yemek yeme tarzını sekteye uğratmıştır. Oysaki sağlıklı bir yaşam sürdürebilmenin ana koşulu sağlıklı beslenme ve sporu bir lüks değil, bir yaşam tarzı haline getirebilmekten geçiyor. Sağlıklı beslenme dendiğinde akla ilk gelen Akdeniz tipi beslenmedir. Zeytinyağın bol kullanıldığı sebze ve et yemekleri…” dedi.

Antalya lezzetlerine özel tarifler

ATAV’ın yayını olan “Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri” yemek kitabında birbirinden güzel 140 yerel tarifin bulunduğu ve bu tariflerin pratik uygulamalarla hazırlanarak sunulabileceğini, davetlilere göstermeyi amaçladıklarını belirten Gül Ege, “Çok bilinen tarifler olduğu gibi unutulmaya yüz tutmuş kimi Antalya tarifleriyle karşılaşmak mümkün. İşte tam bu sırada ATAV, unutulmaya yüz tutmuş tarifleri ve değerleri güncel tutmayı planlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Gül Ege, “Bu organizasyonda Yelten Tarhanası, Cive ve Yoğurtlu Ot tarifleri sunulacaktır. Konusunda uzman Prof. Dr. Mustafa Özdoğan’ın Antalya’ya vurgu yaparak Akdeniz tipi beslenmesini savunuyor ve öneriyor olması bizim için oldukça önemli bir değerdir. Tüm bunların yanında projemize destek katkı da bulunan Antalya’nın iyi temsilcilerinden olan Mehmet Akdağ’ın da bizzat hazırladığı Antalya lezzetleri eminim ki Antalya’da hizmet veren zincir veya yerel restoran işletmelerinden yer bulacaktır” açıklaması yaptı.

 

 

Comments

comments

Siz ne dersiniz?