Main Menu

Eğitim yazarı gazeteci Nuran Çakmakçı Terracity’de düzenlenen seminerde Yeni Sınav Sistemleri ile ilgili soruları yanıtladı

Türk annesini eğitimden çekerseniz sistem çöker

Hürriyet Gazetesi Eğitim Servisi Müdürü, gazeteci yazar Nuran Çakmakçı, Lise ve üniversitelere giriş sınavlarında yapılan değişiklikler konusunda bilgi, birikim ve duyumlarını Terracity’de düzenlenen seminerde vatandaşlarla paylaştı.

Terracity söyleşi alanında düzenlenen ve Antalyalıların yoğun katılım gösterdiği “Liselere Giriş Sistemi ve YKS’de Çocukları ve Gençleri Neler Bekliyor” konulu seminerde konuşan Nuran Çakmakçı, 3-4 yılda bir değişen sınav sistemlerine rağmen, bu ülkenin Nobel ödülü alan Aziz Sancar gibi değerler yetiştirdiğini söyledi ve kimsenin karamsarlığa kapılmamasını istedi. Çocuklarının eğitimine büyük önem veren Türk insanının bu değişiklikleri de göğüsleyeceğini ifade eden Nuran Çakmakçı, “Anneler  eğitimden çekilirse sistem çöker” dedi.

Liselere giriş sınavlarının adrese ve sınavlara dayalı olmak üzere 2 sistemden oluşacağını, sınavlarda başarılı olamayanların nüfusa göre her bölgede oluşturulacak 9 okuldan birine gidebileceğini anlatan Nuran Çakmakçı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın çocukların sınav stresi yaşamamaları için böyle bir uygulama gittiğini söyledi. Nuran Çakmakçı hem lise hem de üniversite sınavlarında eskiye göre değişen fazla bir şey olmadığını, 23 Haziran’da yapılacak olan üniversitelere girişte Temel Yeterlilik Testi (TYT) hakkında bilgi verdi, bu testin süresinin 135 dakika, soruların ise Türkçe ve Matematik’te 40’ar, Sosyal ve Fen bilgilerinde 20’şer olacağını iletti. 24 Haziran’da yapılacak YKS sınavında ise 4 alanda puan hesaplamasının yapılacağını söyledi. .

Diploma kaderi değiştirmiyor

Seminer sonunda vatandaşların sorularını yanıtlayan gazeteci yazar Nuran Çakmakçı bir soru üzerine, sınav sistemlerinde önümüzdeki günlerde ufak tefek değişiklikler olacağı duyumları aldığını söyledi. Çakmakçı, “40’ın üzerinde ülkede eğitimle ilgili yaptığım gezilerde bu ülkelerde diploma insanların kaderini değiştirmiyor. Ama ülkemizde diploma insanların geleceğini etkiliyor ve yakından ilgilendiriyor. Türk anne ve babaları çocuklarını başarı odaklı yetiştirdiklerinden onların eğitim denilince yüreklerinin sızladığını ve ne yapıp edip çocuklarını okuttuklarını biliyorum. Annelere yine büyük bir görev düşüyor ve bunu da başaracaklarından eminim” diye konuştu.

Spor ve sanatta başarıya ekstra puan

Türkiye’nin bilim adamı yanında spor ve sanat alanlarında da yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduğunu bir soru üzerine yanıtlayan Eğitim yazarı Nuran Çakmakçı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın spor ve sanat aktivitelerinde başarılı olan çocuklara ekstra puan sistemi üzerine çalışmalar yaptığı duyumu aldığını kaydetti.

Comments

comments

Siz ne dersiniz?