Main Menu

DR. MELEK BÜYÜKKINACI & FEHİME GÖKÇEN

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Melek Büyükkınacı ve hamilelere sunduğu yeni hizmeti

 “Doğum Destekçisi” ekibiyle gebenin en önemli destekçisi oluyor.

 

Melek Hanım herkesin dilinde dolanan “Melek Doktorum” bir de sizden dinlesek. Bu hizmeti sunacak bir ekip oluşturma fikri nasıl oluştu?

 

M.K: Bu konuda uzun zamandır araştırmalar yaparken, Fehime Gökçen ile tanıştık. Kendisi, doğuma doğana doğurana aşık bir ebe ve mesleğine Şanlıurfa’da başlayan buradaki yaşanılan doğum oranı sebebiyle yüksek deneyime sahip olup, “Medikal destek” haricinde gebelere duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarına destek olmak için  İstanbul Doğum Akademisi’ne katılıp, orada doğuma hazırlık eğitimi ve doulalık eğitimi olmak üzere bebek masajı ve eğitmenliği, üreme sağlığı eğitimi, emzirme danışmanlığı,  hamile yogası eğitimi almış. Bu eğitimler sonrası şuan bizimle anne ve bebeğin medikal, duygusal  ve fiziksel duygularına cevap veren muhteşem sonuçların ekibinde yer alıyor.

Bir kadının hayatında hamilelik süreci çok önemli… Doğum destekçisi bu anlamda ciddi bir süreci yönetiyor. Detayları sizden dinleyelim.

F.G: Hamilelik her kadın için dönüm noktasıdır. Duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarının arttığı bu dönemde her zamankinden biraz daha fazla desteğe ihtiyaç duyabilirler. Gebenin en önemli destekçisi yani “eşi” nasıl bir destek sağlayacağını bilmiyor olabilir. Bir doğuma hazırlık eğitmeni olarak aileye 12 saatlik keşkesiz doğum eğitimine alıyoruz. Burada aileler kanıta dayalı bilgiler ışığında bütün doğum süreçlerinde kararlara aktif katılacak kadar bilgi sahibi olurlar. Tüm bu eğitim süreçlerinden geçerek aileyi doğuma hazırlayan doula’nın doğumdaki en önemli görevi ailenin doğum tercihlerini sorgulamadan kesintisiz birebir destek vererek bütün aileyi iyi bir enerji içinde tutmak, bebeğin sevgi ve sevinçle karşılanmasını sağlamaktır.

Her hamilelik Doğum Destekçisi ister mi? Sanki problemli hamileliklerde ihtiyaç varmış gibi bir algı var…

 

F.G: Anneye doğum ve doğum sonu destek verecek eş veya aile üyelerinin bu rolü alacak yeterlilikte olup olmaması durumunu, doğum öncesi belirlemek bu süreçte yaşanacak problemlerin azalmasına yardımcı olur. Her gebenin profesyonel bir doğum destekçisi ile sürece devam etmesi stres ve kaygıya bağlı rahatsızlıkları azaltır. Gebenin doğum ve doğum sonu ihtiyaçlarının profesyonel bir elden yürütülmesi aynı zamanda bütün aileyi rahatlatan bir çalışmadır.

 

Hayatımıza yeni giren “Doula” kelimesi ne demek? Ne kadar sürer?
F.G: Doğumda duygusal ve fiziksel destek sağlıklı ve huzurlu bir doğum için çok önemlidir. İşte bu hizmet için eğitim almış  kişiler doğum destekçisi veya uluslararası tanımı ile doula olarak çalışmaktadırlar. Doula kelimesi eski yunanda “gebeye yardım eden kişi” anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde doğum eşlikçisi olarak bilinen doulalık hizmeti doğumun vazgeçilmez kolaylaştırıcı hizmetidir. Teorik olarak doula doğum öncesi eğitim ve doktor buluşmaları, doğum süreci, doğum anı ve doğum sonrası ilk emzirme ve 3. gün ev ziyareti yaparak çalışmalarını bitirmiş olur ama doulalık yaptığım ailelerle aile gibi oluyoruz, ayrılamıyoruz.

 

Çok teşekkür ederim bu değerli bilgiler için. Var mı eklemek istediğiniz bir şey?

   M.K:  Bir kadın için doğum anı hayatı boyunca unutamayacağı en önemli deneyim. Sağlıklı ve bilinçli bir gebelik için kaliteli ve etkin bir eğitim gerekir. Biz de bu amaçla Antalya ‘da bir ilk olabilecek gebelik okulunu açtık. Gebelik okulumuzda diyetisyen, fizik tedavi uzmanı, diş hekimi gibi farklı branştan hekimlerin gebelerle buluşmasını sağlayıp aslında çözümsüz zannettikleri konularda fikir edinmelerini sağladık. Bunun yanında pilates, yoga ve zumba derslerimizle gebelerin egzersiz yapmalarına destek oluyoruz. Yaptırdığımız oyunlarla eşlerin,  anne ve baba olma yolunda 9 ay süren bu yolculukta birbirlerine karşı destek olma ve sorumluluk bilinçlerinin artmasına katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Eğitimle birlikte gebelerin doğum sonrası kaygı ve depresyon ihtimalleri de azalmaktadır. Sağlıklı anneler sağlıklı bebekler doğurur.

F.G: Son olarak annelere, anne adaylarına, babalarımıza tavsiyem doğuma hazırlık eğitimlerini son haftaya bırakmamalarını, bilinçli bir ebeveynliğin süslü beşiklerden, baby shower partilerinde daha kıymetli olduğunu hatırlatmak isterim. Bebekler doğduklarında onları sevgi ve güven dolu anne-babaların karşılamasını isterler. Bu konuda sloganım; “Doğum anı çok geç, doğumuna hazırlan harekete geç…”

Comments

comments

Siz ne dersiniz?