Main Menu

MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım

Yenal Gökyıldırım

Türkiye’de 10 yıldır elektronik perakende sektöründe hizmet veren MediaMarkt’ın Antalya’da üçüncü, Türkiye genelinde 50. mağazasını faaliyete geçirdi. MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım başarı öyküsünü, geldikleri noktayı ve hedeflerini anlattı.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1990 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Lisans eğitimimin ardından, yine Yıldız Teknik Üniversitesi’nde MBA yaptım. 20 yılı aşan kariyerim süresince çok sayıda uluslararası şirkette üst düzey görevlerde bulundum. 15 Ağustos 2015 itibarıyla İcra Kurulu Başkanı olarak MediaMarkt Türkiye ailesine katıldım.

MediaMarkt Türkiye’de hangi noktada ihtiyaçları karşılıyor?

MediaMarkt olarak en çok tercih edilen çok kanallı elektronik perakendicisi olma vizyonumuz ile müşterilerimize çok kanalda uctan uca mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşatıyoruz. Bu kapsamda 10 yıldır, Türkiye’de yeni nesil elektronik perakendeciliğin gelişimi ve müşterilerimizin son teknoloji ürünlere binlerce çeşit ve rakipsiz fiyatlardan ulaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Türkiye’de halihazırda sunduğumuz çözümlerde ise çoklu kanal yapısının aynı anda kullanılması öne çıkıyor. Örneğin yaz günlerinde mobil cihaz kullanımının artmasıyla fazlasıyla ihtiyaç duyulan taşınabilir şarj cihazını “pick up” uygulaması ile internet üzerinden satın alıp, mağazadan teslim alabiliyorlar. Bunun yanı sıra herhangi bir ürün konusunda mağazadan fikir almak isteyen ama eve taşımaktansa “hızlı teslimat” talep eden müşterilerin de ihtiyaçları karşılanıyor.

Mağazalarımızda, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaları bir araya getirmenin teknolojik zeminini oluşturan elektronik raf etiketleri bulunuyor. Bu etiketler, fiyat değişikliklerinin doğrudan ticari mal yönetim sistemi üzerinden yapılmasını sağlayarak, çevrimiçi perakendeciliğin hız avantajını mağazalara taşıyor. Dahası elektronik raf etiketleri, diğer teknolojiler için temel oluşturuyor. Arka planda doğrudan veri odaklı kategori yönetimiyle ve tedarik zinciriyle yakından ilişki kuruyor.

Mağazalarımızda inovasyon alanları, VR deneyim stantları ve oyunseverlerin her türlü son teknolojiyi ve oyunu deneyimleyeceği Gamezone adını verdiğimiz alanlar kurduk. Böylece ziyaretçilerimiz  arzu ettikleri inovatif ürünleri dilediğince deneme imkânı buluyorlar. Ziyaretçilerimizin dinlenebildikleri, tabletlerden istedikleri ürüne bakıp satın alabildikleri çok kanallı lounge alanları yaptık. Ayrıca her mağazamızda ücretsiz internet erişim sunuyoruz.

İster sabit konumlu mağazalar ister internet mağazaları olsun, tek bir kanala odaklanmanın doğru yaklaşım olmadığı fikrini benimsiyoruz. Hızla artış gösteren online büyümeye açıkça odaklanmanın yanı sıra mağaza yatırımlarımızı artırıyor, mağaza ağımızı genişletiyoruz; müşterilerimizin bizi istedikleri noktada onlarla buluşuyoruz. Kısacası tüm kanallarda tam dijital olmayı amaçlıyoruz ve bu alandaki yatırımlarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.

Dünyada perakende alanında uygulanabilecek tüm yenilikleri takip ediyor ve müşterilerimizin hayatlarına katma değer yaratacağına inandığımız yenilikleri hızlıca hizmetlerine sunuyoruz.

 

MedyaMarkt’ın dünyada parekende alanında lider olmasının en önemli sebebi nedir?

MediaMarkt olarak 10 yıldır, Türkiye’de yeni nesil elektronik perakendeciliğin gelişimi ve müşterilerimizin son teknoloji ürünlere binlerce çeşit ve rakipsiz fiyatlardan ulaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün Türkiye’de toplam 130 bin m²’lik satış alanda 49 mağazamız ve 7/24 kesintisiz hizmet verdiğimiz mediamarkt.com.tr ile müşterilerimizin her zaman yanındayız.

Müşteri memnuniyetini merkeze alan yaklaşımımızla büyümeye devam ediyoruz. Çok büyük yatırımlarla yenilediğimiz mağazalarımızda, gerçekleştirdiğimiz 4 milyon avroluk yatırımla hayata geçirdiğimiz dijital etiket benzeri son teknoloji hizmetlerle kendimizi hep bir adım öteye taşıyoruz. Bu sayede yatırımların karşılığını 24 aydır kesintisiz olarak sektör ortalamasının 1,5 kat üzerinde büyümesiyle alıyoruz.

Son 18 ayda 18 mağaza açtık. Önümüzdeki 40 gün içerisinde 4 adet mağaza daha açmayı planlarken, yıl bitmeden 4 MediaMarkt mağazası daha tüketicilerimizle buluşacak.

Önümüzdeki yılda da açık ara sektör lideri olma hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz. Giderek artan sayıda mağazalarımız ve bununla beraber istihdamı artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek.

  1. magaza için Antalya özellikle mi seçildi?

Türkiye’nin en istikrarlı büyüyen elektronik perakendecisi MediaMarkt olarak en doğru konumda yeni mağaza açma fırsatlarını değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda da yeni mağazalarımızın açılışlarını gerçekleştiriyoruz.

Antalya, üniversite gençlerinin de yoğun olduğu bir il. MediaMarkt olarak Antalya mağazanızdaa gençlere yönelik özel hizmetler bulunuyor mu?

MediaMarkt olarak dijital etiket, ücretsiz wi-fi hizmeti, sanal gerçeklik alanı, sonsuz raf sistemi sunan dijital kiosk, inovasyon alanları, GameZone alanımız ve eğitim masalarımıza yatırımlar yapıyoruz. Özellikle Gamezone alanlarımızla oyun tutkunu tüketicilerimizi en yeni oyun ürünleri ve aksesuarlarıyla buluşturuyoruz. Teknolojiyi ve dijital gelişmeleri iş süreçlerine başarıyla entegre eden bir şirket olarak, bu alanda yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz.

Tüketici kitleniz ağırlıklı olarak hangi yaş grubundan oluşuyor? 0 ve sonsuz tanımı size de uyuyor mu?

Tüm tüketicilerimiz, elli binden fazla ürün çeşidini ve son teknolojiyi MediaMarkt mağazalarında bulabiliyor. Bu nedenle her yaş grubundan tüketiciye hitap eden bir yapıya sahibiz.

 

Teknoloji her geçen gün değil her saniye ilerliyor, ürün çeşitliliği açısından sektörde yerinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

MediaMarkt olarak tüketicilerimizi teknolojinin her çeşidi ile  bir araya getirmek için fiziksel mağazalarımızda elli bine varan ürünü tercihlerine sunuyoruz. Üstelik, bu çeşitliliği sadece fiziksel mağazalarımızdan değil online satış kanalımız üzerinden de sağlamak için, 9 binden fazla ürün çeşidini barındıran mediamarkt.com.tr ile sektörümüzde açık ara en çok ürünü  tüketicilerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz

Zincir elektronik perakende firmaları arasında temin ettiğimiz aksesuar çeşitliliği ve başka hiçbir rakibimizde olmayan beyaz eşya kategorimizle beraber mağazalarımızdaki elli binden fazla ürün çeşidi ile ziyaretçilerimizi ihtiyaçlarını tam karşılayan ürünleri satın alma imkanı veriyoruz.

 

Comments

comments

Siz ne dersiniz?