Main Menu

Akra’ya Damga Vuran Eşsiz Lezzetler’in Mimarı BİLAL GÜNGÖR

 

 “AKRA’DA YEMEK YAPMAK, BİR SANATTIR”

Urban Social konsepti ile her şeyin yeniden taçlandırıldığı Akra, hafızalara kazınan Casual Fine Dining restoranı Asmani’nin yanı sıra hizmet verdiği Panora ve Saf Restoranı ile adını zirveye yazdırmaya devam ediyor

Antalya’nın muhteşem manzarasını, enfes kokulu eşsiz lezzet şölenleriyle birleştiren Akra, konuklarını dünya mutfağının yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş nostaljik tatlarıyla da bir araya getiriyor. Akra’da mevsimsel koşullar ve piyasadaki ürün kalitesine bağlı olarak değişimleri sürekli takip edip, kültürümüze yakın bir menü yarattıklarını söyleyen Executive Chef Bilal Güngör, hazırlamış oldukları menülerde dünya mutfağını Türk, saray ve bölgesel mutfak ile harmanlayarak, zenginleştirdiklerini ifade etti. Zengin bir kariyer geçmişine sahip olan Güngör, Urban Social’ın beş kodundan biri olan lezzet koduna da değinerek, Akra mutfağı ile ilgili tüm detayları okurlarımız için anlattı. Misafirlerine iyi bir lezzet şöleni sunmak için hazırladıkları tüm yemeklerde lezzet koduna yer verdiklerini söyleyen Executive Chef Bilal Güngör, lezzet kodunun aynı zamanda bir dokunuş olduğunun da altını çizdi.

Bahçeden sofranıza gelen lezzetler
Akra Hotels’in mutfağında hazırlanan tüm yemeklerin, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen malzemelerle hazırlandığını dile getiren Güngör, bu durumun yemeklerin lezzeti ve kalitesi açısından çok büyük önem taşıdığını belirtti. Executive Chef Güngör, “Akra’da lezzetiyle fark yaratan tüm ürünler bahçeden alınarak sofranıza getirilmektedir. Bundan dolayı da mutfağımıza giren her türlü malzemenin doğalını bulup, kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu nedenle de kullandığımız tüm ürünlerin organik ve doğal olması gerekmektedir” dedi.

Amacımız dünya mutfağına girmek
Amaçlarının Akra mutfağını dünya sıralamasına sokarak, herkesi bu güzel ortamda evlerindeymişçesine rahat hissettirmek olduğunun vurgusunu yapan Güngör, ekip olarak birinci kurallarının bu olduğunu dile getirdi. Güngör, doğru şeyleri ekibinize aktardığınızda ortaya çıkan şeylerin son derece güzel olduğunu da sözlerine ekledi.

Tüm lezzetler yöresinden

Menülerindeki yemeklere ait tüm malzemelerin yöresinden getirilmesine öncelik verildiğini dile getiren Güngör, “Menülerimizde kesinlikle doğal ürünlerden vazgeçmiyoruz. Kırmızı ette ki tercihimiz genellikle Sinop bölgesinin açık havada otla beslenen hayvanlarından yana olurken, misafirlerimizin ağırlıklı olarak tercih ettiği mantılarımızı da yine bu yöreden getirtmeye özen gösteriyoruz. Özellikle Sinop’tan getirdiğimiz mantıların sunumunda, misafirimizin de tamak tadı göz önünde bulundurularak, ya kızartarak ya da geleneksel olarak servis işlemini gerçekleştirmekteyiz” dedi.

Geniş bir yelpazeye sahibiz

Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerine de vurgu yapan Güngör, bölgesi zengin bir mutfağa sahip olduğumuz için çok şanslı olduğumuzu söyledi. Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Türk mutfağının geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ifade eden Güngör konuşmasında şunları kaydetti: “Bizim yalnızca Antep mutfağımıza özgü 300’e yakın yemek çeşidimiz bulunmakta. Soslarıyla öne çıkan Fransa veya diğer Avrupa ülkelerinde bu kadar çeşide rastlamamız mümkün dahi değil. Düşünün ki, bu kadar çeşit bizim yalnızca bir bölgemizde var. Diğer bölgelerimizi de hesaba katarsanız eğer ne kadar zengin bir mutfağa sahip olduğumuzu görebilirsiniz.”

Ödüllü aşçılar

Günümüz şartları altında kendilerini çok iyi yetiştirdiklerini söyleyen Akra Hotels Executive Chef Bilal Güngör, Akra pastane şefinin milli takımda yer aldığını vurgulayarak, İstanbul’dan geçtiğimiz 2 ay önce; 2 tanesi altın, 4’ü gümüş olmak üzere madalya ve kupalarla döndüklerini belirtti. 

Çocukluğunuzun lezzetleri

Yeni bir tarif oluştururken ilham kaynağının genellikle yöresel lezzetlerden yana olduğunu ifade eden Güngör, anneanne yemekleri olarak da adlandırılan, unutulmaya yüz tutmuş tatların menülerinde yer aldığı söyledi. Güngör konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bizim Akra’daki amacımız buraya gelen misafirlerimizi geleneksel anneanne yemekleri ile geçmişe götürerek, çocukluğunuzun lezzet duygusunu yeniden yaşatmaktır. Çünkü o tatlar öylesine unutulmuş ki, biz menümüze alarak, yeniden gündemde tutmaya çalışıyoruz. Örneğin benim en sevdiğim yemeklerden biri; kuzu ve ayvayı tandırda pişirdiğiniz de ortaya çıkan muhteşem yemektir. Güvece koyduğumuz ayva ve kuzuyu; buradaki özel fırınlarımızda 2 – 3 saat pişirerek hazırlıyoruz. Bu yemek aslında Kars yöresine ait bir lezzet olup, mutlaka tadına bakılması gereken yemeklerin de başını çekmektedir.”

Yemek yapmanın adeta bir sanat olduğuna da değinen Akra Hotels Executive Chef Bilal Güngör, Akra’da öne çıkan lezzetleri ise kuzu karski, kayısı soslu kuzu incik, Sinop mantısı, nene köftesi ve ekşi hamurdan mayalanarak yapılan birbirinden zengin çeşide sahip pizza olarak sıraladı.

 

 

Comments

comments

Siz ne dersiniz?