Main Menu

Mor Makas Saha Çalışması Başlıyor

Muratpaşa Belediyesi’nin kadına yönelik şiddet ve çocuk yaşta evliliklerle mücadele için Antalya’da 600 kadın kuaförü ile yürüteceği ‘Mor Makas’ projesinin saha çalışması Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 25 Kasım’da başlıyor.

Muratpaşa Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararıyla ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla hafta süresince bir dizi etkinlik düzenleyecek.

KADIN SAĞLIĞI EĞİTİMİ

Hafta etkinlikleri Türkiye Aile Sağlığı ve Planlama Vakfı’nın Kadın Sağlığı Eğitimi Programı’nın (KSEP) uygulanmasıyla başlayacak. Öncelikli hedef kitlesi, dezavantajlı bölgelerde geleneksel yapı içinde yaşayan, sınırlı gelir ve düşük eğitim düzeyine sahip kadınlar olan program çerçevesinde ailelerin temel koruyucu sağlık davranışlarının geliştirilmesi için kadınların sağlık eğitimi gereksinimlerinin karşılanması amaçlanıyor. Antalya’da ilk kez uygulanacak program Al Yazma Kadın Danışma Merkezi’nde gruplar halinde gerçekleştirilecek ve ortalama 12 hafta devam edecek.

KADINLAR AKVARYUMDA

Salı ve Çarşamba günleri ise sosyal program çerçevesinde Muratpaşa Belediyesi Al Yazma Kadın Danışma Merkezi üyesi kadınlarla birlikte ilçede sosyo-ekonomik olanakları sınırlı kadınlar Antalya Akvaryum’u gezecek.

AL YAZMA KADIN DANIŞMA MERKEZİ AÇILIYOR

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde ise Muratpaşa Belediyesi, üzerinde töre ve namus cinayetlerinde katledilen 467 kadını isminin yer aldığı 6 metrelik Al Yazma Anıtı’nın da yer aldığı Bayındır Parkı’nda bulunan Al Yazma Kadın Danışma Merkezi’nin açılışının yapacak. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın da katılacağı açılış saat 11.00’de gerçekleştirilecek.

MOR MAKAS SAHA ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Kadına Yönelik Şiddetle Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Muratpaşa Belediyesi’nin kadına yönelik şiddet ve çocuk yaşta evliklerle mücadele için oluşturduğu Al Yazma Gurubu, Antalya’da 600 kadın kuaförüyle birlikte yürüteceği ve tanıtımı 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde yapılan ‘Mor Makas’ projesinin saha çalışmalarıyla başlayacak.

Saha çalışmasıyla kuaförlere şiddete uğrayan kadınlarını sahip oldukları haklar anlatılacak, yardım için başvuru adresleri aktarılacak ve kuaförlerden şiddetin neden olduğu morlukları makyajla kapatmaması, çocuk yaşta evlenmeye zorlananlara gelin saçı yapmaması gerektiğini anlatılacak.

Proje kapsamında Al Yazma Grubu’nun ilk durağı Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir’in salonu olacak.

TOPLUMSAL CİNSİYET KONULU SÖYLEŞİ

Hafta çerçevesinde son etkinlik ise 26 Kasım Cumartesi, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda düzenlenecek. “Rakamların cinsiyeti yoktur” başlığıyla yapacak söyleşide oda üyesi kadınlara, toplumsal cinsiyet, etkili iletişim, stresle baş etme yöntemleri konularında sunum yapılacak.

Comments

comments

Siz ne dersiniz?