Main Menu

Antalyalı işadamı Can Hakan Karaca, Türkiye-Çad DEİK Başkanı Seçildi

Can Hakan Karaca . jpg_309x480Antalyalı iş adamı, sanayici ve Antalya Organize Sanayi’de faaliyet gösteren Cantek Soğutma Endüstri AŞ Ceo’su,Organize Sanayi İş Adamları Derneği ( OSIAD )  eski başkanı Can Hakan Karaca, bu yıl kurulan Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Türkiye-Çad İş Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Türk ve Çad’lı işadamları ile iş kadınlarının daha sık bir araya gelmesi ve işbirliği fırsatları yaratılarak bunların somut ortaklıklara dönüşmesine katkıda bulunmayı hedefleyen DEİK Türkiye-Çad ilk Yönetim Kurulu Başkanı olan Can Hakan Karaca, Afrika kıtasının merkezinde yer alan Çad’ın, farklı bölgelere erişimin sağlanabildiği stratejik bir ülke olduğunu söyledi.  Can Hakan Karaca, ülke ekonomisi büyük ölçüde petrol ürünlerine, tarıma ve hayvancılığa dayanan Çad ile ilişkileri daha da artırmaya gayret göstereceklerini kaydetti.

Türkiye-Çad DEİK Başkanı Can Hakan Karaca, 2013 yılından itibaren Türkiye ile Çad arasındaki ekonomik ve ticari faaliyetlerde kayda değer oranda bir artış görüldüğünü, ihracatın 12.8 milyon dolar, ithalatımız ise 11.4 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti.

2015 yılında Türkiye ile Çad arasında ikili iş ilişkilerinin artırılması hedefiyle kurulan konsey, Türkiye-Çad ve Afrika kıtasıyla ekonomik ilişkilerinin artmasına yönelik iş forumları, heyet ziyaretleri, toplantı ve seminerler olmak üzere bir dizi faaliyet yürütecek.

Türkiye, Çad’a un ve makarna başta olmak üzere gıda ürünleri ile çimento, demir-çelik ürünleri, inşaat malzemeleri, halı, tekstil, sondaj malzemeleri ile kozmetik ürünleri ihraç ederken, Çad’dan büyük oranda yağlı tohum ithal ediyor.

Comments

comments