Main Menu

OSB’de 87 Ödül Sahiplerini Buldu

AntalyaMRT_9101_640x425 Organize Sanayi Bölgesi‘nin (AOSB) bu yıl 5’incisi düzenlenen ‘2014 Yılı En Başarılı Firmalar Ödül Töreni’nde, ‘en’ler ödüllendirildi. Törende Mustafa Sak ve Ergin Civan’a ‘duayen sanayici’ ödülü verildi.

Akra Barut Hotel’de yapılan törene Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Antalya Milletvekilleri Çetin Osman BudakMustafa AkaydınNiyazi Nefi KaraMHP Milletvekilleri Mehmet Günal ve Tarkan Akıllı, OSB Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıpoğlu, siyaset, bürokrasi ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Törende söz alan Mevlüt Çavuşoğlu, AOSB’nin Antalya ve Türkiyeekonomisine sağladığı katkılar için teşekkür etti. Çavuşoğlu, AOSB’den Türkiye‘nin ilk 500’e giren işadamlarının da gurur verici olduğunu kaydetti.

Türkiye‘nin bugünkü noktasında tüm sanayicilerin büyük övgüyü hak ettiğini belirten Çetin Osman Budak, ‘Bu kadar yoğun ve kötü bir yapı içerisinde daha çok üretmemiz ve kahramanlığı sürdürmemiz gerekiyor. Bugün geldiğimiz noktada çok güçlü bir çıkış yapmamız gerektiği kesin” dedi. Budak, eğitim ve ileri teknoloji yatırımlarının önemine de değindi.

Sanayiyi siyasi malzeme yapmadan gerekli önceliğin verilmesi gerektiğine işaret edenMHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, ‘Kim iktidar olursa olsun yenilikçilik, yüksek katma değerli üretim ekonomisi önceliğimiz olmalı. Sadece AVM, al-sat ve inşaatla bir yere kadar gidebiliriz. Yeni bir sanayi stratejisi olması gerekiyor” dedi.

EN ÇEVRECİ OSB

Antalya‘nın turizm, tarım, eğitim ve sağlık alanlarından sonra OSB ile sanayide de ilerlemeyi başardığını belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali BaharAntalyaOSB’nin sanayicisine en ucuz elektriği, en ucuz suyu, en ucuz enerjiyi kullandıran, bünyesinde ilk kez meslek lisesi açarak eğitime kazandırmış, en çevreci ve en yeşil OSB ödüllerine layık görülmüş bir organize sanayi bölgesi olduğunu anlattı. Kendi serasında yılda 200 bin adet mevsimlik çiçek üreten ve bunları sanayicilerine bedelsiz şekilde dağıtan yine Türkiye‘nin ilk OSB’si olduklarını belirten Bahar, yerden ısıtmalı solar kurutma tesisinin birkaç gün içinde açılacağını dile getirdi. Arıtma çamurunun yakıt olarak kullanılabileceğini belirten Bahar, tesisin enerjisini güneşten sağlayacağını kaydetti.

İHRACAT HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR

2014 yılında, 2013 yılı rakamlarına göre istihdamda yüzde 22, ticaret hacminde yüzde 10 büyüme gerçekleştiren OSB’de çalışan sayısının 12 bine, ihracatın 250 milyon dolardan 600 milyon dolara yükseldiğini söyleyen Bahar, ticaret hacmininse 6 milyar TL’ye ulaştığını, 2015 yılı ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. Genişleme çalışmaları ile 333 sanayi parseline ulaşıldığını anlatan Bahar, ‘Halen 220 tahsis talebinin beklemesi nedeniyle 100 hektar genişleme için ilgili kurumlara müracaatta bulunulmuş, önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu konuda sonuçlanma, mülki amir güçlerini beklemektedir ve bu konu sanayicilerimiz için elzemdir” dedi.

BÜROKRASİ, HUKUK VE EĞİTİM ELEŞTİRİSİ

Türkiye‘de bürokrasi, hukuk ve eğitim sistemlerinin sanayi ve sanayicinin performansının gerisinde kaldığını dile getiren AOSB Başkanı Bahar, Türkiye‘nin imalat sanayi katma değerinde 1990 yılında 13’üncü ülkeyken şimdi 20’lere doğru gerilediğini açıkladı. Dünyada nüfusta 18’inci, ithalatta 19’uncu sırada olduğumuzu, ihracatta ise ilk 30’da dahi olmadığımıza değinen Bahar, ‘Bu bile çözülemez görülen cari açığımızın, içinde bulunduğumuz orta gelir tuzağının en açık göstergesidir. Her biri 9-10 milyonluk Çek Cumhuriyetiİsviçreİsveç bile bizden daha fazla ihracat yapmaktadır” dedi.

DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ

Dördüncü sanayi devriminin başladığına da işaret eden Bahar, ‘Makinelerin kendi aralarında haberleştiği akıllı fabrikalar, akıllı maddeler, robotlar çağına giriyoruz. Şu anda bu devrim dünyada gözümüzün önünde başlamış bulunuyor ve biz bu çağa yakışmayan sorunlar içersinde boğulmuş halde seyrediyoruz. Sanayi devrimi, öyle 1-2 fabrika kurmakla olmuyor. Bunun bir strateji, planlama ve bilimsel kararlılık olduğunu ifade etmek istiyorum. Bugünlerde hiç kimse eleştiri duymak istemiyor, oysa eleştiri olmadan ortak akıl olmaz, doğrular bulunamaz. Ortak akıl demokrasiyle, tartışmakla olur. Aksi halde her politikada hata yapılır, yanılgıya düşülür ve memleketçe bedel ödenir” dedi.

ÖDÜLLER

En Yüksek Satış Hasılatı Yapan Firmalar: Adopen, AGT, Yörükoğlu, Saint Gobain Weber, Ekiciler, Platin Kimya, Dr. Tarsa, Günlas, Ceylan İşletme, Antalya Enerji

En Fazla İhracat Yapan Firmalar: Öztiyakiler, Adopen, Doğal Kimyevi Mad, Dr. Tarsa, Platin Kimya, Yörükoğlu, Esli Endüstriyel, Eczacıbaşı, Ake Asansör, Kristal End.

En Yüksek Yatırım Yapan Firmalar: Aksal Çelik, AGT, Budak Kağıt, Çağlayan Sera, Ekiciler, Nobel Tarım, Çağdaş Yaşatan, Metaş, Çiftçi Süt, İntercam

En Yüksek İstihdam Sağlayan Firmalar: Adopen, AGT, Ekiciler, Kristal End., Bahar Tavukçuluk, Antalya Mermer, Yörükoğlu, Buket, Aksal Çelik, Kar Yapı

En Yüksek Kurumlar Vergisi Ödeyen Firmalar: Dr. Tarsa, Adopen, Tre Tasarım, Esli Endüstriyel, Altıntar, Levent Kimya, Agronetica, PSL Elektrik, Ahmet Kasapoğlu, Kristal Endüstriyel

En Yüksek Kadın İstihdam Sağlayan Firmalar: Adopen, Ekiciler, Cengiz Grup, Bahar Tavukçuluk, Kristal Endüstriyel, Öğün Yemek, AGT, Esaslı Gıda, Kar Yapı, Cömertoğlu

En Yüksek Ciro Artışı Sağlayan Firmalar: H.A.S. Dorse, Sövekent, Mahmut Özdamar, Artmim, Ekolojik Tarım

En Yeşil Fabrika: Halim Kırtız, Esaslı, Ana Değirmen, Tasarım Çelik, Antalya Balık

En Yüksek İhracat Artışı Sağlayan Firmalar: Öztiryakiler, Ekiciler, Adopen, Doğal Kimyevi, Ake Asansör

En Yüksek İstihdam Artışı Sağlayan Firmalar: Antalya Mermer, Cengiz Grup, Cam-Saş, Swissgrow, Starfood

İstikbal Vaat Eden Firmalar: Cam-Saş, Prenses, Mahmutoğulları, Seçil Bayrak, Atep Pano

Duayen Sanayici Ödülü: Mustafa Sak, Ergin Civan

 

Comments

comments