Main Menu

5 yıldır artarak güçlenen “sevgi” dolu dokunuş…


DSC_7645_1024x768
2010 yılında hizmet vermeye başlayan Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi, yürüttüğü “sahiplendirme” projesiyle beş yıl içinde bin 450 köpeğe ve 890 kediye yeni sıcak yuva buldu.

Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanların sıcak yuvası oldu. 5 yıldır hizmet veren Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi, yüzlerce kedi ve köpeği sağlığına kavuşturup, sahiplendirme programıyla onlara yeni yuvalar buldu.

En tabi “yaşama” haklarına sahip çıkıyoruz
“Yaşamak onlarında en tabi hakkı” anlayışıyla yola çıktıklarını ifade eden Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bu merkezde beş yıldır sokak hayvanlarına sıcak yuva olduklarını söyledi. Son yapılan modernizasyon çalışmalarıyla da Merkezin en son teknolojiyle donatıldığını dile getiren Başkan Böcek, bu yıl içinde hayvan ambulansı alacaklarını ve bu ambulans ile sokakta yardıma muhtaç hayvanlara yerinde müdahale edebileceklerini kaydetti.

Sahiplendirme programı ile sıcak yuva
Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi sahiplendirme programı kapsamında, sokakta başıboş şekilde yaşayan kedi ve köpekleri ilk olarak sağlık taramasından geçiriyor ve sonrasında rehabilite ediyor. Son olarak eğitim parkurunda “temel itaat” konularında eğitilen sokak hayvanları, kendilerine özel ünitelerde yeni sahiplerini beklemeye alınıyor. Sahiplendirme programı ile her yıl onlarca sokak hayvanını sağlık kontrolünden geçiren ve rehabilite eden Konyaaltı Belediyesi, beş yıl içinde bin 450 sokak köpeği ve 890 kediyi yeni ailelerine teslim etti.

Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 5 yıl içinde sokak kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması ve rehabilite çalışmaları şöyle;

Köpek
-Sahipsiz olarak yakalanan köpek sayısı                                                            3580

-Kuduz hastalığına karşı koruyucu aşı tatbik edilen köpek sayısı                 3400

-Kısırlaştırılan köpek sayısı                                                                                   2920

-Sahibi tarafından bırakılan ya da hayvan severlerin getirdiği köpek sayısı 1100

-Sahiplendirilen Köpek Sayısı:                                                                             1450

Kedi
-Kısırlaştırılan kedi sayısı                                                                                      890

-Hayvan severlerin getirdiği kedi sayısı                                                              350

-Sahiplendirilen kedi sayısı                                                                                  420

-Kuduz hastalığına karşı koruyucu aşı tatbik edilen                                       800

Comments

comments