Main Menu

İsrail Maslahatgüzarı’ndan ATSO’ya ziyaret

İsrail_Maslahatgüzar_ATSO_Ziyareti01_1024x768Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut, İsrail Maslahatgüzarı Amira Oron’u konuk etti. Antalya, ekonomi ve Antalya – İsrail arasındaki ticari çalışmalar üzerine yapılan görüşmede Maslahatgüzar Oron, ATSO Yönetimi ve üyelerini 13 ile 15 Ekim tarihleri arasında İsrail’de gerçekleştirilecek Su Teknolojileri Konferansı’na davet etti.

133 yıllık tarih

ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut, görüşmede ilk olarak Maslahatgüzar Oron’a ATSO ve oda tarihi hakkında bilgi verdi. ATSO’nun Türkiye’nin en köklü ticaret ve sanayi odalarından biri olduğunu söyleyen Barut, “133 yıllık bir kurum olarak 40 bini aşkın üyemiz bulunuyor. Oda olarak çalışmalarımızı Antalya ekonomisi ve Antalya için sürdürüyoruz” dedi.

Yabancı yatırımcı Antalya’yı seviyor

Antalya’nın yabancı ortaklı firmalarıyla ilgili bilgi vererek devam eden Barut, “40 bini aşkın üyemiz içerisinde 3 bini aşkın yabancı ortaklı şirketimiz bulunuyor. Bu firmalardan 24’ü de İsrail ortaklı firmalar” şeklinde konuştu. İsrail ile olan ticaret hacmiyle ile ilgili bilgi de veren Barut, 2014 yılında Türkiye’nin İsrail’e 2,9 milyar dolar ihracat yaparken 2,9 milyar dolar da İsrail’den ithalat yapıldığını ifade etti. Antalya’nın da İsrail ile yüksek bir iş hacmine sahip olduğunu söyleyen Sayman Üye Barut, “Antalya’dan 2014 yılında yaklaşık 1 milyar dolar değerinde ihracat yapılmış olup, İsrail’e yapılan ihracat tutarı 6,4 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Antalya’ya 2014 yılında yapılan toplam ithalat tutarı 808 milyon dolar olup, bunun 21,4 milyon dolarlık bölümü İsrail’den gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

5 yıldızlı otel sayısında 3 ülkeyi geçiyoruz

Antalya ticaretinde lokomotif sektörlerin başında turizmin geldiğine işaret eden Barut, 2014 yılında 14 milyona yakın turist ağırlayan bir şehir olduklarını söyledi.  Antalya’da 550 bin turistik yatak kapasitesi olduğuna vurgu yapan Barut, 5 yıldızlı da 351 tesis olduğunu söyledi. Bu sayının İspanya, Yunanistan ve Mısır’da bulunan 5 yıldızlı otel sayısından daha fazla olduğunu vurgulayan Barut, “Antalya’yı 2014 yılında 95 bine yakın İsrailli turist ziyaret etti. Bu yıl mayıs ayına kadar da 20 bini aşkın İsrailli turist ağırladık” dedi.

Tarımın da başkenti

Antalya’nın tarımın başkenti olduğunu da belirten Hüseyin Barut, “Kesme çiçek ve örtü altı tarımsal üretimde Türkiye’de lider konumda yer alıyoruz. Türkiye’de tarımın başkenti Antalya’da, yılda 5 milyon tona yakın meyve-sebze ve bitkisel ürün,  2,3 milyon tondan fazla domates ile 500 milyon adet kesme çiçek yetişmektedir. Türkiye kesme çiçek ihracatının yüzde 90’ı Antalya’dan yapılmaktadır. Yıllık 2 milyon tondan fazla domates üretimimiz bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

EXPO’ya davet etti

Antalya Organize Sanayi Bölgesi ve Antalya Serbest Bölgesi konusunda da İsrail Maslahatgüzarı Amira Oron’u bilgilendiren Barut, “Antalya OSB’nin Türkiye’nin en çevreci OSB’si konumunda. Bunun yanında Antalya Serbest Bölgesi de yaptığı yat üretimiyle ününü ülke sınırlarının dışına taşıdı. Antalya artık bir dünya markası haline geldi” diye konuştu.

Antalya’nın 2016 yılında Türkiye’nin ilk EXPO’suna ev sahipliği yapacağının da altını çizen Barut, “Çiçek ve çocuk temalı Botanik EXPO 2016 Antalya 23 Nisan’da başlayacak. Umarım bu organizasyonun içerisinde İsrail’de yer alacak” diyerek Maslahatgüzarı EXPO’ya davet etti.

Antalya çok önemli bir şehir

Antalya’da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan İsrail Maslahatgüzarı Amira Oron, Antalya’nın tarım ve turizm yatırımları açısından çok önemli bir şehir olduğunu söyledi. Antalya’nın aldığı İsrailli turist sayısını da çok olumlu bulan Oron, “2 ülke arasında yaşanan politik negatiflik ve siyasi krizlere rağmen Antalya’ya 95 bine yakın İsraillinin gelmesi şehrin turizm açısından ne kadar önemli olduğunun bir ispatı” dedi.

WATEC daveti

Son olarak 13 ile 15 Ekim tarihleri arasında Tel Aviv’de gerçekleştirilecek olan ‘WATEC İsrail Su Teknolojileri ve Çevre Kontrolü Fuar ve Konferansı’na davette bulunan İsrail Maslahatgüzarı Amira Oron, “WATEC, su teknolojileri hakkında A’dan Z’ye bilgi alınabilen ve bu konudaki son teknolojik gelişmelerin görüldüğü bir fuar. Suyun tarımda kullanılmasından arıtılmasına, verimli su kullanımından su teknolojilerine kadar pek çok konuda bilgi veren konferanslar yapılacak. Antalya’yı Türkiye’nin tarım başkenti olarak konuşuyorsak mutlaka burada olmalı. Çünkü su demek tarım demek, Türkiye’de de tarım demek Antalya demek” ifadelerini kullandı.

Organizasyona çok sayıda yabancı ülkeden temsilcilerin de katıldığını dile getiren Oron, “Antalyalı yatırımcılarda bu fuar ve konferansa gelerek hem iş görüşmeleri yürütüp hem de bu konudaki tüm yenlikleri yakından görecektir. Umarım bu organizasyon çerçevesinde sizleri Tel Aviv’de ağırlayarak katılımını görürüz” dedi.

Comments

comments