Main Menu

Japonlardan EXPO 2016’ya iki bahçe

Ekran Resmi 2015-06-26 10.21.15_1024x768EXPO 2016 Antalya’ya katılmaya karar veren Japonya, Antalya’nın Aksu İlçesi’ndeki sergi alanını gezerek, ülke bahçelerini yapacakları alanda inceleme yaptı. Japonya’nın EXPO 2016 Antalya Koordinatörü Seiichi Yokoi, iyi bir sergi alanı yapmayı planladıklarını söyledi.

Türkiye’nin ilk EXPO’suna katılmayı planlayan Japonya Hükümeti, açık ve kapalı alanda yapacakları ülke bahçeleri için heyet gönderdi. Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı, EXPO 2016 Antalya Koordinatörü Seiichi Yokoi başkanlığındaki 5 kişilik Japon heyet, Antalya’nın Aksu İlçesi’ne geldi. Heyeti yönetim binasında EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan karşıladı. Bin 121 dönümlük alanda yapılacak proje, kongre merkezi ve üke bahçeleri ile ilgili Japon heyete detaylı bilgi sunuldu. Proje brifingine EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcıları Levent Murat Danışman ve Mücahit Şengül de katıldı. Japon heyet daha sonra EXPO 2016 Antalya alanına yapacakları projenin sunumunu yaptı. Sunum sonrası sergi alanına geçen Japon heyet, ülke bahçeleri yapacakları arazide inceleme yaptı, araziyi detaylı görüntüledi.

Heyete başkanlık eden Japonya’nın Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı ve EXPO 2016 Antalya Koordinatörü Seiichi Yokoi, EXPO yetkililerinden brifing aldıklarını, çalışmaların hızla sürdüğünü gördüklerini belirtti, “Bizler de Japonya olarak iyi bir sergi olmasını diliyoruz bunun için çalışıyoruz” dedi.

Japonya’nın iç bahçelerdeki projesini yapacak olan Arazi, Altyapı Ulaşım ve Turizm Bakanlığı, Yeşil Alanlar, Çevre, Uluslararası Politika Direktörü Kazuhiko Mochızuki de, Japon bahçelerinin tarihsel övgüler içeren bahçeler olduğuna dikkat çekti. Mochızuki şöyle konuştu: “Bizler de sadece Türkiye’den gelecek olan katılımcıların değil buraya gelecek olan tüm dünyadan bu EXPO’yu ziyaret edecek olanlar için özenli bir şekilde iyi bir Japon bahçesini hazırlamak için elimizden geleni yapacağız”.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan, Türkiye- Japonya arasındaki tarihsel dostluğa vurgu yaparak Japonya’nın EXPO 2016 Antalya’ya katılmasında büyük bir memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Comments

comments