Main Menu

Günaydın Akdeniz’in Gözbebeği Antalya’da

gnydnYıllardır süregelen uzmanlığı ile et severlerin ilk tercihi olan Günaydın, 42. şubesini, Akdeniz Bölgesi’nin gözbebeği Antalya’da açtı.
 Her zaman en lezzetli ürünleri ve kaliteli hizmeti sunmayı ilke edinen Günaydın, güneyin incisi Antalya’da ‘Kebap & Steakhouse’ konseptinde açtığı restoranı ile lezzet severlerle buluştu. Çiğ et satışının da olacağı şubede marifetli ustaların dokunuşuyla şekillenen etler damaklarda unutulmaz tatlar bırakacak.
 50 yıl önce İstanbul Bostancı’da küçük bir kasap dükkanında başladığı yolculuğuna bugün 2 lojistik merkezi ve 42 şube ile devam eden Günaydın, Türkiye restoran sektörünün devleri arasında yerini sabitledi. Gönen’de 5 bin adet büyük ve küçük baş hayvan kapasiteli tesis kurarak hayvancılık sektörüne de öncülük eden Günaydın, bu yatırımı ile ürün standartlarına verdiği önemi de vurguluyor.
Antalya’da 3400 m2 kullanım alanında 390 kişi kapasitesi ile hizmet vermeye başlayan Günaydın Kebap & Steakhouse, dekorasyonu ve deneyimli personeliyle damak tadına önem verenlerin vazgeçilmez mekanı olmayı hedefliyor. İçerisindeki oyun alanı, açık/kapalı bölümü ile misafirlerine konforlu bir ortam sunan Günaydın’da kutlamalar, aile yemekleri ve toplantılar için kullanılabilecek özel bölümler de bulunuyor. Zengin menüsü ise herkesin yemek zevkine uygun tercihleri bir arada sunan mekan, Antalya’nın popüler bölgesi Lara’da, et severleri akıllardan silinmeyecek bir deneyimine çağırıyor.
 Günaydın lezzetini, şube bilgileri ve gelişmeler için www.gunaydinet.com adresini ziyaret edebilir ya da Instagram ve facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

Comments

comments