Main Menu

AGİDER’in Konuğu, Prof. Dr. Koray Coşkunfırat

MLS_3823_600x465Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği’nin aylık olağan toplantısının bu ayki konuğu Prof. Dr. Koray Coşkunfırat oldu.Dernek Başkanı Taliha Salman, toplum sağlığını önemsedikleri ve bu nedenle cilt kanserine dikkat çekmek istediklerini belirtti.

“DERİ KANSERLERİ EN SIK GÖRÜLEN KANSERLER ARASINDA”

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, Antalya Girişimci İş Kadınları Derneği’nin konuğu oldu. Deri kanserleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Coşkunfırat, “Deri kanserleri en sık görülen kanser türleri arasındadır. Çoğu deri kanserinin çok fazla ultraviyole ışınına maruz kalma nedeniyle oluşur. Bu ışınlar sıklıkla güneşten ve bronzlaşma ünitelerinden gelir” dedi.

“EN TEHLİKELİ DERİ KANSERİ, MELANOM”

Amerikan Kanser Enstitüsü’ne göre her yıl 1 milyonun üzerinde basal ve yassı hücreli kanser olgusunun görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Coşkunfırat, “En tehlikeli deri kanseri melonumdur. Beyaz ırkta melanom gelişme riski 10 kat fazladır. Solaryumun güneşlenmek ve bronzlaşmaktan farkı yoktur. Ergenlik döneminde ve 20’li yaşlarda kullanmaya başlayanlarda melanom riski yüzde 75 artmıştır” şeklinde konuştu.

“SABAH 10 İLA 4 ARASI GÜNEŞTEN KAÇININ”

Güneş ışınlarının hasarına herkesin maruz kaldığını söyleyen Prof. Dr. Coşkunfırat, “Herkesin yüzü ve gözleri güneş ışınlarından etkilenir. Beyaz tenli, sarışın-kızıl saçlı kişiler, bu ışınlardan daha çok etkilense de herkeste etki gösterir. Güneşten korunmak için, sabah 10 ila akşam 4 arası güneşten kaçınılmalı, güneş koruyucu kullanılmalı ve gün içerisinde tekrarlanmalı, yapay ultraviyole kaynaklarından uzak durulmalı” dedi.

“40 YAŞINDAN SONRA HER YIL KONRTOL YAPILMALI”

Kişinin deri kontrolünü nasıl yapacağı hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Coşkunfırat şöyle devam etti: “Deri kontrolü, 40 yaşından sonra her yıl yapılmalıdır. Aynanın karşısında yüz, boyun, göğüs ve karın derisi incelenmelidir. Kadınlar meme altına mutlaka bakmalıdır. Koltuk altlarına, kolların her iki tarafına ellerin altı ve üstüne, parmaklara, parmak altlarına ve tırnak yatağına bakılır.”

Yaptığı sunumun ardından dernek üyelerinin sorularını yanıtlayanProf. Dr. Coşkunfırat’a AGİDER Başkanı Taliha Salman tarafından çiçek takdim edildi.

Comments

comments