Main Menu

Çocuklar “Güneş” ile aydınlanacak

MUSTAFA KOÇ_600x400Antalya Güneş Koleji, yeni eğitim-öğretim yılında Perge Caddesi’nde açılıyor. Kurucu Mustafa Koç ile uygulayacakları eğitim politikaları hakkında görüştük. Koç, “Açacağımız okul, bir dönüşüm okulu değil. Biz, daha kaliteli eğitim ortamı yaratmak için az öğrencili yeni bir okul açıyoruz” dedi.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ankara Gazi Üniversitesi Pedagoji (Eğitim) bölümünü bitirdim. Rehberlik ve araştırma merkezlerinde eğitim uzmanı ve müdür olarak çalıştım. Daha sonra atandığım ilköğretim müfettişliğinden istifa ederek özel dershaneciliğe başladım.

Güneş Koleji olarak misyonunuz ve vizyonunuz nedir?

Güneş Koleji’nde de elbette dershanemizde olduğu gibi yine yüksek başarıyı hedefliyoruz. Ancak amacımız sadece başarılı öğrenciler yetiştirmek değil, aynı zamanda sosyo-kültürel gelişimini tamamlamış, doğayı ve insanı seven, demokrasiye bağlı, kişilerin hak ve özgürlüklerine inanan, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün gösterdiği bilimsel düşüncenin ışığında çağdaş uygarlık hedefini özümsemiş ve yaşadığı toplumun değerlerine yabancılaşmamış yurttaşlar yetiştirmektir.

Güneş Koleji olarak ülkemize, zihinsel ve ruhsal gelişimini tamamlamış, kendilerini ifade edebilen, özgüvenli, yaratıcı, sorgulayıcı, başarılı bireyler kazandırmayı misyon ediniyoruz.

Kaç yaş grubu çocuklara eğitim – öğretim vereceksiniz?

Perge Caddesi’nde açtığımız Güneş Koleji’nde, 5 ve 6 yaş gruplarıyla oluşturulacak olan anasınıfından 8’inci sınıfa kadar öğretim veriliyor. Her sınıfın ikişer şubesi olacak ve sınıflar en çok 16-20 kişiyi geçmeyecek. Kalabalık sınıflarla eğitim kalitesini artırmanın zorluğunu biliyoruz. Bu nedenle butik denebilecek bir okulda, “az öğrenci, çok ilgi” düşüncesini temel alıyoruz.

Birçok velinin çocukları için karar verme aşamasında olduğu bir süreçteyiz, onlara ne gibi önerileriniz var?

Velilerin her zaman bir arayışta olduğunu biliyoruz. Ancak eğitim, sonuçları uzun zamanda alınacak bir yatırımdır. Bu nedenle çocuklara iyi bir eğitim aldırmak daima daha garantili bir yatırım kabul edilir.

Dershanelerin olmadığı bir sistemde devlet desteği de alacak olan birçok aile çocuğunu bir kolejde okutabilir. Yeni okullar, eğitim kalitesini artırma yarışına girerse bundan karlı çıkacak. Velilerimize dershane deneyimli kolejleri de önemli bir seçenek olarak düşünmelerini öneriyorum.

Sizi diğer eğitim-öğretim kurumlarından ayıran en önemli özelliğiniz nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim, elbette dershane dönüşüm programına göre birçok yeni özel okul açılacak. Bütün meslektaşlarıma yeni okullarında başarılar diliyorum. Ancak bizim Perge Caddesi’nde açtığımız okul, bir dönüşüm okulu değil. Az öğrencili ve kaliteli bir eğitim ortamı yaratmak için yeni bir kolej açıyoruz. İkincisi, biz 35 yıldır aralıksız bir ilköğretim deneyimine sahibiz. Uzun yılların birikimini çöpe atmamak için hem üst düzey sınav hazırlığını hem ileri düzeyde İngilizce öğretimini hem de garantili bir okul başarısını sağlayacağız. Bunun için seçkin bir öğretmen kadrosu kuruyoruz.

Eğitim politikalarınız arasında ne gibi çalışmalar yer alıyor?

Biz, ezbere dayalı ve öğretmene odaklı, klasik bir eğitim sistemi hedeflemiyoruz. Tersine öğrenci merkezli, öğrencinin özgüven kazanmasına destek olacak, onların yaratıcılıklarını engellemeyen, dinamik bir eğitim anlayışını benimsiyoruz.

Her öğrencinin öğrenme tarzı, kavrama gücü, ilgisi ve yeteneği farklıdır. Çoklu zeka kuramına göre öğrencilerin zihinsel becerileri de farklıdır. Bu bilimsel gerçekleri göz ardı etmeden her çocuk, kendi potansiyeline göre yetiştirilmeli ve yönlendirilmelidir. Bu nedenle kültür dersleri dışında öğrencilerin çok yönlü değişim ve gelişim programlarına ve projelerine katılmalarını sağlayacağız. Kulüpler ve sosyal etkinlikler, öğrencilerin ders dışındaki sosyal hayatı tanımalarında ve değişen dünyaya ayak uydurmalarında çok önemli yer tutacak.

Bütün bunların dışında, yeni bir okulda hem fiziksel alt yapı hem eğitim alt yapısı en son teknolojiyle oluşturuldu. Son sistem laboratuvar ve bilgisayarlarla en yeni akıllı tahtalar, okulumuzdaki eğitim kalitesini artıracak, daha zevkli ve daha kalıcı bir öğrenme ortamı sağlayacaktır.

Yabancı dil eğitimi konusunda planlarınız nelerdir?

Çocuklarını koleje gönderen velilerin en önemli beklentilerinden biri de iyi bir yabancı dil öğretimidir. Ülkemizde liseyi bitirinceye kadar yabancı dil okuyan öğrencilerin iki kelime konuşamadıkları düşünülürse yabancı dil öğretimindeki eksikliğin ne olduğunu anlarız.

Güneş Koleji’nde yabancı dil öğretimi bu eksikliği gidermek üzere planlanıyor. Deneyimli bir kadroyla pratiğe dayalı İngilizce dersleri, yurt içi ve yurt dışı gezilerle, yabancı okullar arasında kurulacak köprülerle, ‘Comenius Projeleri’ ve kulüp çalışmalarıyla desteklenerek her öğrencinin bildiği kadarını konuşmasını sağlayacağız. Güneş’te okula başlayan her öğrenci sekiz yılın sonunda İngilizce konuşarak okulu bitirecek. Ayrıca okulumuzda ikinci yabancı dil olarak Rusça dil eğitimi ilkokuldan itibaren verilecektir.

 

Comments

comments