Main Menu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 133 yaşında

ATS_6254_600x275ATSO Meclis Salonu’ndakitörene Antalya Valisi Muammer Türker, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç,  başta olmak üzere protokol üyeleri, ATSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri, ATSO’nun eski yönetim kurulu ve meclis başkanları ile iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı. Törende PhotoAntalya etkinlikleri için Antalya’da bulunan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları Coşkun Aral, NationalGeographic editörü İranlı Reza ile Pulitzer Ödüllü ilk Türk foto muhabiri Murad Sezer de yer aldı.

 3 Nisan 1882’de kurulan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 133. yılını kutluyor. ATSO’nun kuruluş yıldönümü dolayısıyla ATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, sabah ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.Ardından ATSO Meclis Salonu’nda bir tören düzenlendi. Törene Antalya Valisi Muammer Türker, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç,  başta olmak üzere protokol üyeleri, ATSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri, ATSO’nun eski yönetim kurulu ve meclis başkanları ile iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı. Törende PhotoAntalya etkinlikleri için Antalya’da bulunan dünyaca ünlü fotoğraf sanatçıları Coşkun Aral, NationalGeographic editörü İranlı Reza ile Pulitzer Ödüllü ilk Türk foto muhabiri Murad Sezer de yer aldı.

 Törende bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “133 yıllık Odamız, Türkiye ve Antalya tarihine tanıklık etmiş, Cumhuriyetimizin kurulup gelişmesine, Antalya’nın bir dünya markası olmasına katkıda bulunmuştur. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı kurup, bugüne getirenleri,Antalya’ya hizmet etmiş işadamlarını saygıyla anıyorum. Ebediyete intikal etmiş kurucularımıza, Kurtuluş savaşı vererek Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize bu vesileyle Allah’tan rahmetdiliyorum.

Antalya’mızın bugünlere gelmesinde,  Antalya’ya özel ilgi göstermiş, vizyon vermiş siyaset ve devlet adamlarının yanı sıra Odamızın da her zaman önemli katkısı olmuştur” dedi.

Oda ve borsaların ülkeye katkısının sadece yerel projelerle sınırlı olmadığını vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Odalar ve Borsalar olarak Türkiye’de demokrasinin güçlenmesine ve ekonomik reformlara en büyük desteği veren camiayız.Ticaret ve Sanayi Odaları büyük işadamı ile küçük esnafı ülkenin ortak menfaatleri temelinde birarada tutan kurumlardır. Bu birlikteliği sağlamadığımız takdirde,herkesin kendi sektörel menfaati peşinde olduğu binlerce parçaya bölünmüş bir özel sektör ileülkemizin ekonomik, sosyal ve siyasi istikrarını koruması mümkün olamaz” diye konuştu.

ATSO her zaman Cumhuriyet değerlerine ve demokrasiye bağlıdır

Başkan Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ATSO, 133 yıllık tarihi boyunca köklü kurumsal gelenekleri ve kurumsal kültürü ile her sektörden, her ölçekten Antalyalı işadamını birleştirmiş, onların sesi olmuştur. Tarihimiz boyunca Türkiye siyaseti çalkantılı dönemlerden geçmiştir. Aramızdan başarılı siyaset adamları da çıkmıştır.Ama bu Odanın resmi tek bir sözünde, resmi tek bir faaliyetinde siyasi bir yön, siyasi bir amaç olmamıştır. ATSO her zaman Cumhuriyet değerlerine, demokrasiye bağlı, Türkiye’nin ve Antalya’nın ortak menfaatlerini üstün tutan bir anlayışa sahip olmuştur. Odamız bu geleneği bugüne kadar hep korumuştur, bundan sonrada koruyacaktır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına sadece 8 yıl kaldı ve Türkiye100. Yıla, milli birlik ve heyecanla hazırlanmak durumundadır. Türkiye, bütün partileri ve kesimleriyle,geniş bir uzlaşmayla hem demokrasi hem ekonomi alanında reformlar yapmak zorundadır. Eğitim sisteminin çağdaşlaşması, sanayi ve teknoloji hamlesi, imar ve kent rantlarının önlenmesi, kayıtdışı ile mücadele önümüzdeki acil reform konularıdır. Bu reformlar geniş bir uzlaşma olmadan başarılamaz. Türkiye’de bu tür reformlar ancak büyük krizler sonrasında zorunlu olarak yapılabilmiştir. Bu kez kriz beklenmeden uzlaşmayla, işbirliğiyle, 100. Yıl atılımının gerçekleşmesini ümit ediyorum.

Antalya’mız da Cumhuriyetimizin 100. Yılına güçlü adımlarla hazırlanmalıdır. Antalya 13 milyon turist, 850 bine yaklaşan turistik yatak kapasitesiyle, Türkiye konaklama kapasitesinin ve turist geceleme sayısının %60’ına sahiptir. Yabancı ziyaretçi sayısında Avrupa’da 3., dünyada 10. Sıradadır. Antalya Türkiye tarımsal üretim değerinin %8’i ile birinci ildir. Bu güçlü ekonomide bir zayıflığımız, Antalya’da yapılan satışların %30’unun Antalya dışındaki şirketler tarafından ve firmalarımızın alımlarının %60’ının diğer illerden yapılmasıdır.

Diğer zayıflığımız ise az sayıda ürüne ve az sayıda pazara bağlı kalmamızdır. Bu nedenle Antalya’da kültür odaklı ve çevreci gelişme, Antalya şirketlerinin markalaşması, turizmin yeni ürünlerde ve yeni pazarlarda gelişmesi,modern tarım sistemine geçilmesi, ticarete plan ve disiplin getirilmesi, sanayimizin ar-ge destekli ihtisas bölgeleriyle gelişmesi ısrarla üzerinde durduğumuz konulardır.

Kent ticaretinin gelişmesi öncelikli konumuz

ATSO olarak bu dönemde kent kültürünün ve kent ticaretinin gelişmesi öncelikli konumuzdur. Kent kültürü demek, kent estetiği, yeşil alanlar, tarihi mekanların korunması, trafik disiplini, kültür merkezleri, kafeler, restoranlar, esnaf demektir.

Oda olarak bu hafta Antalya Fotoğraf Günlerini organize ettik. Coşkun Aral ve Rezagibi ustalar, dünyanın ve Türkiye’nin fotoğraf ustalarının Türkiye’de ilk kez bu kapsamda biraraya geldiklerini söylediler. Önümüzdeki günlerde de 10. Türk Müziği Günleri etkinliğimiz bulunmaktadır. Bu organizasyonların amacı Antalya’nın tanıtımına ve kent kültürümüze katkı yapmaktır. Avrupa’nın güzel kentlerini yaratanlar o tarihi evleri yapan, mimariye önem veren, heykeller yaptıran kent zenginleridir. Biz de Oda olarak bu boşluğu doldurmaya gayret ediyoruz.

Halen tamamlamak üzere olduğumuz, ATSO Eğitim ve Kültür Merkezimiz ve Kaleiçi evimiz, gerek mimari gerekse faaliyetlerle kent merkezinde sosyal ve ticari hayatı canlandırmaya dönük projelerdir. Bu projeler için eski başkanım Sayın Budak’a teşekkür borcumu da dile getirmek isterim.Bu projelerinyanısıra, önceliğimiz, kırsal turizm projesini başlatarak hem turizme hem tarıma destek olmaktır. Bunun dışında markalaşma, kalite artışı, ticaret ahlakı gibi konularda üyelerimizi teşvik etmek de görevimiz olacaktır.

G20, B20 ve EXPO organizasyonları fırsata dönüşmeli

Antalya’nın gündeminde bulunan G20, B20 ve EXPO organizasyonlarına da önem veriyor ve bu organizasyonların kentimizin kültür odaklı ve çevreci bir anlayışla gelişmesi yönünde bir fırsata dönüşmesini diliyoruz.

Sayın Valimizin Antalya’da çevrenin korunması konusundaki duyarlı tutumu için bu vesileyle teşekkür ediyorum. G20 ve EXPO organizasyonları Antalya’da özellikle ulaşım yatırımlarında sıçrama olmasını sağlamıştır. Büyükşehir belediyemizin Konyaaltı sahili, Kruvaziyer limanı gibi projeleri de Antalya için önemli projelerdir. Bu gayretlerinden dolayı Büyükşehir Başkanımıza teşekkür ediyoruz. İlçe belediyelerimizin de kent kültürü ve kent estetiği konularında güzel projeleri bulunmaktadır ve bu projeler için değerli ilçe belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyoruz.

Gerek Büyükşehir gerekse ilçe belediyelerimizden bu konularda daha ileri adımlar, ayrıca ticaret planlaması, toplu işyerleri konularında da atılım bekliyoruz. Yalnızca yeni imar planlarında değişikliğin yeterli olmayacağına, mevcut çirkin görüntülerin de ortadan kalması gerektiğine inanıyoruz.

Antalya’da 5 değil, 15-20 yıllık projelere ihtiyaç bulunmaktadır. Aksi halde oy baskısı ve zaman darlığı nedeniyle bazı adımlar atılamamaktadır. Bu nedenle bazı konuları ve Antalya’nın temel çizgilerini siyaset üstü bir anlayışla ele almamız, planlamamız gereklidir.

ATSO olarak bizim önemli bir görevimiz böyle bir beraberliğe katkı yapmaktır.

ATSO gibi büyük kurumlarda bütün çalışmalar ancak güçlü bir ekip ruhuyla mümkündür. Burada bütün arkadaşlarımız işlerinden fedakarlık ederek, karşılık beklemeden mesai vermektedir. Bu nedenle bu özel günde, yönetim kurulu, meclis ve meslek komitesi üyelerimize ve Odamız çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunmayı bir görev biliyorum.

Konuşmama son verirken, Türkiye’nin ve Antalya’nın güzel geleceğine inancımı dile getirmek ve bu yönde mümkün olan her gayreti göstereceğimizi ifade etmek istiyorum.

Türkiye ve Antalya birlik ve beraberlikle Atatürk’ün çağdaş uygarlık düzeyini aşma hedefi yolunda ilerlemeye devam edecektir.Bu inançla, bütün üyelerimizi kutluyor ve Antalya’ya katkı yapan herkese teşekkür ediyorum.”

ATSO’nun Öncülüğü Devam Edecek

Antalya’da OSB’den Serbest Bölge’ye birçok oluşumun kurulmasında ATSO’nun öncü olduğu ve olmaya devam edeceğini belirten Meclis Başkanı İzzet Bayar ise “133’üncü yılda bu çatı altında hizmet etmekten onur duyuyoruz” dedi. Bayar da konuşmasında rahmetli olan ve hayattaki tüm ATSO meclis ve yönetim kurulu başkanları, meclis üyelerini unutmadı.

Osmanlı’dan Devraldığımız Köklü Kuruluş

Antalya’nın birçok cazibesi olan, dünyanın da gözbebeği bir kent olduğunu kaydeden Vali Muammer Türker, “Çok dinamik bir sivil topluma sahip. Osmanlı’dan devraldığımız köklü kuruluşlardan biri ATSO. 133 yılık tarihinde ATSO gittikçe güçlenen ve varlığı bu kent için büyük önem taşıyan bir kuruluş” dedi. ATSO’nun fotoğraf günlerinde olduğu gibi yıl boyu süren etkinliklerinin öneminden de bahseden Vali Türker, Antalya’da özel sektörün heyecanla, sürekli projeler getirdiği ve kentin gelişmesi yönündeki gösterdikleri heyecanını da kutladı.

Törene katılan ATSO’nun eski başkanı Çetin Osman Budak, “ATSO kökleri o kadar derinde ki, o kadar güçlü bir çınar ki 133 yıl hiç sarsılmadan bugünlere gelmiş, Türkiye’nin en eski odası. Onlarca oda başkanı geldi geçti ama hepsi gönülden hizmet etti. Antalya’da eğer bir güzellik, zenginlik varsa bunların ana ekseni aslında işadamları. Fakat bir taraftan istihdam, zenginlik sağlarken öbür taraftan da tüm topluma iyi mesajlar verir. Kültür ve sanat Antalya için kentleşme adına en önemli faktördür demiştik ve bugün Türkiye’nin en iyi sergisi yapılıyor” dedi.

Kültür ve Sanatın Önemi

Antalya’nın çok hızlı göç aldığı ve çok fazla otel yatırımı olduğunu, fakat kent merkezinin yeterince turizmden faydalanamadığına işaret eden Budak, “Bunun için kültürel dönüşüm gerekiyor ve bunu da yapacak olan sermayesini biriktirmiş işadamları eliyle yapılmıştır. Avrupa’daki yatırımlar da böyledir ve ATSO da bu konuda öncü gücünü en iyi şekilde yerine getiriyor. Antalya’nın kültür ve sanata daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Turizmden daha fazla pay alması için olmazsa olmazıdır. Bu konuda iki müze ve Kaleiçi evi önemli kuruluşları ATSO hayata geçirecek” dedi. Budak, 133 yıldır burada görev alan meclis başkanlarından komite üyelerine kadar herkesin gönüllülük esasıyla çalıştığını, bu kişilerin dolgun maaş aldığının zannedildiğini ama böyle bir şey olmadığını, tamamen gönüllülükle çalışıldığını anlattı.

Vefa Plaketi

ATSO’da 10 yıl ve üzeri hizmet etmiş meclis üyeleri, en eski faal gerçek ve tüzel 3’er kişi ve kurumlar plaketle protokol üyeleri tarafından ödüllendirildi. 10 yıl ve üzeri hizmet etmiş meclis üyeleri: Ali Bahar, Atila Kutlu, Ethem Tayfun Kavukcu, Hamdi Güneş, Hasan Lütfi Yavuz, İzzet Bayar, Kemal Özgen, Köksal Totoş, Metin Budak, Mustafa Ayanaoğlu, Mustafa Karabağır, Mustafa Temizkan, Nafiz Tanır, Ömer Dinç, Rifat Çelik, Süleyman Atılgan, Süleyman Kıvrak, Süleyman Özer, Tarık Duru.

En eski faal gerçek 3 gerçek kişi üyeler: Sıtkı Serin, İsmail Gül, Nazım Fettahoğlu. En eski faal gerçek 3 tüzel kişi üyesi: Koruma Klor Alkalı Sanayi ve Tic. A.Ş. Mogaz Petrol Gazları A.Ş. Yaman Cam Sanayi ve Tarım İşletmeleri Kollektif ortaklığı.

Törende ATSO’da 10 yıl ve üzeri hizmet vermiş olan meclis üyeleri, en eski faal gerçek 3 gerçek kişi üye ile en eski faal gerçek 3 tüzel kişi üyeye plaket verildi. Tören geleneksel Antalya kır pidesi ikramı ile sona erdi

Comments

comments