Main Menu

Türel’den gençlere öğüt: “Çok çalışın”

Başkan Türel gençlerle buluştu (7)_600x400Lise öğrencileri ile bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, başarıya ulaşmak için çok çalışmalarını tavsiye etti. Belediye çalışmalarında gençlerin fikirlerinden faydalanmak istediklerini belirten Türel, “Düşüncelerimiz bizim için önemli” dedi.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Gençlerle Buluşuyoruz” projesi kapsamında Döşemealtı Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi öğrencileriyle buluştu. Başkan Türel’e eşi Ebru Türel, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da eşlik etti. Türel, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, tecrübelerini aktardı.

 

ÇALIŞMAK BAŞARININ SIRRI

 

Gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Menderes Türel, “30 sene önce ben de sizler gibi bu sıralardaydım. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı olarak karşınızda olmam sizlere güzel bir örnektir. Hayatta çalıştıktan sonra, azmettikten sonra başarılamayacak hiçbir iş yoktur. Çalışmak başarının sırrıdır. 50 yaşıma geldim. Erken saatlerde çalışmaya başlar, geç saatlere kadar devam ederim. İşinizi severek yaparsanız, hiçbir iş zor gelmez”  diye konuştu.

 

HAYAT BİR İMTİHAN

 

Başkan Türel, okul yıllarında öğretmenler ödev verdiğinde zaman zaman hayıflandığını belirterek, şunları söyledi: “Biz de sizler gibi ‘dışarıda gezmek varken niye ödev yapıyoruz diye’ sıkılırdık. Hayat doğumdan ölümü kadar bir imtihandır. Hayatının her aşamasında verdiğiniz imtihanları geçmek yapılması gerekendir. Başarıya ulaşmak çalışmaktan geçiyor. Derslere severek çalışmanız meselenin zor kısmını halleder. Bir Başbakan, Cumhurbaşkanı bu sıralardan geldi. Birçok devlet adamı yoksul aile çocuklarından çıkmıştır.  Ama çok çalışmışlar, işlerini severek yapmışlar. O zaman başarıya ulaşmak daha da kolaylaşır.”

 

FİKİRLERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

 

Belediye çalışmalarında gençlerin fikirlerinden faydalanmak istediklerini belirten Türel, “Genç beyinlerden yönetim anlayışımız içinde nasıl istifa ederiz diye çabalıyoruz. Sizlerden aldığımız ışıkla kendimize nasıl bir yol haritası çıkaracağımızı belirleyeceğiz. Fikirleriniz bizim için önemli” dedi.

Gençlere ailelerine bağlı bir yaşam sürmelerini öneren Başkan Türel gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Bu dünyada karşımızda her zaman tehlikeler söz konusudur. Bu tehlikeleri aşmak ahlaki güzelliklerle olur. Ahlaki güzellik, temelinde işinizi doğru, manevi ve milli değerlere sahip çıkmakla olur. Son zamanlarda muhafazakarlık çok konuşuluyor. Aslında muhafazakarlık dini bir söylem değildir. Muhafazakarlığın temeli ailedir. Ailenize bağlı bir yaşam sürmelisiniz. Anne babayı ne kadar çok severseniz, disiplinli yaşarsanız Allah da size yardım eder. Önce ailenizin söylediklerine dikkat edin.  Anne, baba çocuğuna onun iyiliği geleceği için doğru yolu gösterir.”

 

AİLENİZİ DİNLEYİN

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, 18 yaşında babasının akşamları evden çıkmaya izin vermediğini anlatarak şöyle devam etti: “Babamın niye böyle yaptığını kendi kendime sorardım. Şimdi babamın iyi yaptığını anlıyorum. Dışarıda öyle büyük tehlikelerle karşı karşıya kalırsınız ki sizin tecrübeniz anne babanın görebileceği tehlikeye imkan tanımayabilir. Ailenin, öğretmenlerin söylediklerini harfiyen yerine getirmeye çalışın. Hiç birisi sizin kötülüğünüz için bir şey söylemez.”

 

GEÇMİŞİNİZE BAĞLI KALIN

 

Gençlere “Sizler bizim için önemlisiniz” diye seslenen Menderes Türel, “Bir ülke, toplum, güçlü olacaksa gençliğini sağlam ellere teslim etmesi, gençliğini emin bir şekilde yetiştirmesi ile olur. Geçmişini unutan geleceğini yakalayamaz. Bizler geçmişe bağlı kalacağız. Taklitçi olmayacağız. Taklit ederseniz, kendi özünüzü kaybedersiniz. Kendi gelenek göreneklerimize bağlı olmayıyız. Ailelerin gelenek görenekleri bir milleti oluşturuyor. Gençler geleceğe emin adımlarla ilerleyecek, aile, gelenek, görenek millet kavramı oluşturacak. Dinimizin emirlerini yerine yetirmek daha ahlaklı bir toplum olmak için vazgeçilmez bir unsur. Dinimizin emirlerine yerine getirince güçlü devlet ortaya çıkıyor. Güçlü aile olmazsa güçlü devlet olmaz. Sizler özellikle başarıya giden yolda bu unsurları unutmayın” şeklinde konuştu.

 

SPOR YAPIN

 

Gençlere spor yapmalarını, sanatla uğraşmalarını tavsiye eden Menderes Türel, “Sporcu olmak, sosyal faaliyetlerde bulunmak sizin başarınızın en önemli unsurlarından biridir. Hepimizin beyin kapasitesi bellidir. O beyni boşaltmayı başaramazsanız, beyni yeni yüklemeler yapamazsınız. Beynimizi deşarj eden en önemli unsur kültür, spor ve sanattır. Bende fırsat buldukça spor yapmaya çalışıyorum. Spor yapıyorken, sorunlar aklıma gelmiyor. Beyin tamamen deşarj oluyor. İşime günün yorgunluğunu bir tarafı bırakmış, yeniden başlamış gibi başlıyorum. Sizde o yüzen sosyal faaliyetlerden vazgeçmeyin” dedi.

 

Başkan Türel, öğrencilerin kent yaşamıyla ilgili sorularını tek tek yanıtladı.Söyleşinin sonunda ise öğrenciler Başkan Menderes Türel’e fotoğraf hediye etti. Öğrencilerle sohbet de eden Türel, bol bol fotoğraf çektirdi.

Comments

comments

Siz ne dersiniz?